Kiedy kupujemy jakieś produkty z mniej sprawdzonych źródeł, jak bazary, małe sklepy obuwnicze albo z galanterią lub na allegro to często możemy mieć wątpliwości, czy rzecz która ma być wykonana z naturalnej skóry jest w rzeczywistości z tego materiału.

Jak to zatem sprawdzić metodą „na oko”? Można oczywiście zapytać sprzedawcy, lub zdać się na opis przedmiotu w internecie. Ale nie zawsze możemy liczyć na szczerą i rzetelną odpowiedź lub opis. Po zakupie można oczywiście reklamować przedmiot z tytułu niezgodności z umową, no ale jak masz sprawdzić tą zgodność z umową?

Po pierwsze popatrz, podotykaj.

Jeśli ta „skóra” jest niskiej jakości to można bardzo łatwo zauważyć, że:

  • ma często mocny połysk,
  • jest sztywna,
  • często jest twarda,
  • zwykle gładka w dotyku.

Kropla wody.

Jeśli zmoczysz palec wodą i przetrzesz nim powierzchnię to można zobaczyć, że woda pozostaje na powierzchni i bardzo wolno się wchłania. Naturalnie skóry, które nie zostały zaimpregnowane wchłaniają wodę bardzo szybko. Plastik wody nie wciąga więc kropla zostaje na powierzchni.

Popatrz jeszcze raz.

DSC00925

Na zdjęciu widoczna jest masa drobnych otworków (pozostałość po sierści), widać też że skóra na zagięciach i w okolicy szwów ma inną fakturę, widać jak się marszczy.

Patrząc na fakturę i ogólny wygląd zobaczymy, że kolor i wzór na całej powierzchni jest jednolity, naturalne skóry często posiadają drobne niejednolitości w kolorze, często też można zobaczyć, że jest naciągnięta przy szwach, podeszwie itp. Sztywna eko-skóra nie będzie w takich miejscach wyglądać inaczej niż na całej powierzchni.

Czasami można zobaczyć też drobne otworki w dużej ilości na powierzchni, pozostałość po sierści.

Patrz tam gdzie inni nie patrzą.

Tania „eko” skóra często jest wykonana w takiej technologi, że na dzianinę, która wygląda jak tkanina (z mojego doświadczenia wynika, że chyba zawsze jest ona koloru białego), nałożona jest warstwa tworzywa sztucznego.

Z tego powodu taką imitację najłatwiej zdemaskować patrząc na brzegi materiału, jeśli widzimy tam wyraźnie dwie różniące się od siebie wyglądem warstwy to nie ma wątpliwości, że to materiał syntetyczny.  Spodnia warstwa wygląda wtedy jakby wystawały z niej np. białe nitki. Aby utrudnić nam zadanie można się często spodziewać,  że brzegi materiału będą zawinięte tak aby nie było widać przekroju materiału. Taki zabieg ma na celu też zwiększenie estetyki produktu więc elementy z naturalnej skóry również często wykonuje się zawijając brzegi.

DSC02776a

Skóra naturalna (beżowa) oraz fioletowe tworzywo sztuczne

Naturalna skóra ma w przekroju zwykle wyraźnie widoczne włókna, nieregularnie rozłożone ale na całej grubości wygląda ona tak samo.

Powąchaj ale…

Skórę można raczej łatwo rozpoznać po zapachu, bo skóra ma swój charakterystyczny zapach ale to może sprawdzić się przy ubraniach, torebkach lub paskach.

Wąchając buty raczej poczujesz ostry i drażniący zapach kleju, ale zawsze można spróbować.

Oznaczenia, piktogramy.

W tym temacie można przyjrzeć się jeszcze jak sprawa wygląda od strony prawnej. Mamy coś takiego jak oznaczenia produktów. Produkt powinien posiadać oznaczenie które, pokazuje w uproszczeniu z czego wykonany jest dany element. Tak więc mając na przykład obuwie, zwykle oznaczone są, cholewka – materiał wierzchni, wyściółka – materiał wewnątrz oraz podeszwa – spód. Materiał wskazany na piktogramie powinien stanowić 80% powierzchni całego elementu.  Szczegółowe wytyczne zawiera Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 października 2004 roku w sprawie dodatkowych wymagań dotyczących znakowania obuwia przeznaczonego do sprzedaży konsumentom.

części obuwa

Elementy oznaczania obuwia (cholewka wnętrze i wkładka zawsze są oznaczone na jednym rysunku inaczej niż na obrazku powyżej).

piktogramy

Piktogramy oznaczające jaki materiał został użyty, inny materiał oznacza tworzywo sztuczne, skóra pokryta to skóra która została pokryta warstwą tworzywa sztucznego.

Może znacie jeszcze jakieś inne sposoby?

 

Kategorie: Porady