Co to jest skóra ekologiczna?

Skóra ekologiczna – tak ładnie brzmi nazwa, ale czy takie tworzywo na pewno jest ekologiczne? Termin ten pełni ważną funkcję marketingową wobec niezorientowanych klientów. Faktem jest, że przy produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę, ale skóry naturalne są dodatkowym materiałem powstającym z uboju zwierząt mięsnych, a więc lepiej jest taką skórę wykorzystać niż wyrzucić.

Sięgając najprościej do Wikipedii znajdujemy definicję: „Skaj (skay, derma, dermatoid, eko-skóra, skóra ekologiczna, sztuczna skóra) – materiał będący imitacją skóry naturalnej. Jest to tkanina poliestrowa pokryta warstwą plastyfikowanego polichlorku winylu (PCW, PVC). Powierzchnia tego materiału może mieć taką fakturę by przypominała np. skórę zwierzęcą. Skaj stosuje się w pokryciach tapicerskich, głównie ze względu na niższą cenę w porównaniu do prawdziwej skóry, również do wyrobu galanterii, ubrań, okładek książek. Skaj jest nieprzemakalny, co sprawia, że w niektórych zastosowaniach ma przewagę nad skórą naturalną, z drugiej strony zupełnie nie przepuszcza powietrza, co jest wadą np. w siedzeniach samochodowych (powodują silne pocenie)”.

Factory Smoke from Sugarcane Company FloridaNa podstawie powyższej definicji można stwierdzić, że skóra ekologiczna wyprodukowana chemicznie wcale nie jest ekologiczna i ani trochę przyjazna dla środowiska. Jako że obuwie ze skóry ekologicznej jest mało wytrzymałe, toteż jest ono często wymieniane na nowe. Stare produkty zostają wyrzucane i gromadzi się coraz więcej odpadów, które się bardzo długo rozkładają. Inną sprawą jest to, że na pewno w taki sposób nie oszczędzamy ani pieniędzy, ani zdrowia.

Kategorie: Rozmaitości