Skóra naturalna jest pozyskiwana ze zwierząt, poddana garbowaniu przy użyciu środków roślinnych lub chemicznych, bez dodatku środków syntetycznych. Skóry najczęściej pochodzą od zwierząt hodowlanych mięsnych, tak więc są dodatkowym surowcem powstałym w wyniku produkcji mięsa.

Podstawowe walory skóry naturalnej:

 • Zdrowa i przyjazna dla skóry człowieka, nie uczula, nie powoduje odparzeń, przepuszcza powietrze, dzięki czemu stopa może oddychać. Mówi się, że stopa w skórze się nie poci – owszem każda stopa się poci, ale to właśnie naturalna skóra potrafi wchłaniać wilgoć (pot), dzięki czemu wciąż możemy czuć się komfortowo i sucho. Wilgoć ta zostaje następnie odparowana do atmosfery, dlatego też nie powinno się chodzić w tym samym obuwiu codziennie. Raz na jakiś czas należy obuwie przewietrzyć na świeżym powietrzu.
 • Wytrzymała – skóra nie powinna pękać (chyba zostanie nadmiernie osłabiona w procesach garbarskich), jest też odporna na niskie temperatury, nie kruszy się.
 • Elastyczna – dopasowuje się do kształtu stopy, dzięki czemu obuwie jest wygodne .

 

Do produkcji obuwia skórzanego najczęściej wykorzystuje się skóry:

 • Skóra licowalicowe bydlęce – wierzchnia warstwa skóry bydlęcej odpowiednio wyprawiona, wygładzona i pokryta woskami, dzięki którym jest bardziej odporna na zabrudzenia, wilgoć, jest delikatna, miękka, elastyczna i ładnie się prezentuje. Skórę tą używa się najczęściej jako zewnętrzną, widoczną warstwę obuwia.
 • dwoinowe bydlęce – spodnia warstwa skóry bydlęcej, wygląda jak skóra licowa, ale jest grubsza, sztywniejsza, bardziej wytrzymała i odporna na urazy mechaniczne, zwykle tańsza. Z tej skóry tworzy się wyściółki wewnątrz obuwia.

  Cholewka z zamszowej skóry oraz wkładka z dwoiny.

  Cholewka z zamszowej skóry oraz wkładka z dwoiny.

 • juchtowe – jedyne w pełni ekologiczne skóry bydlęce wyprawiane wyłącznie naturalnymi środkami roślinnymi; czasami nie są farbowane, posiadają naturalny kolor, który z czasem ciemnieje do koloru karmelowego. Skóry juchtowe są mocno woskowane, dzięki czemu stają się odporne na działanie wody i rozciąganie; są bardzo wytrzymałe , ale niestety w przypadku mocnych zabrudzeń trudno je wyczyścić. Są najdroższe ze wszystkich skór obuwniczych.  

  Przykład nie barwionej skóry juchtowej.

  Przykład nie barwionej skóry juchtowej.

 • zamszowe (zamsz, welur) – spodnia warstwa skóry odpowiednio obrobiona, posiada warstwę meszku, która w odróżnieniu od nubuku – ma dłuższe włosie.
 • nubuk – wierzchnia część skóry odpowiednio przeszlifowana, posiada aksamitny meszek o krótkim włosiu. 

Skóry zamszowe i nubuk są bardzo delikatne i miłe w dotyku, pozostawiają smugę po przetarciu palcem wynikającą ze zmiany kierunku ułożenia włosia. Niestety są podatne na zabrudzenia, uszkodzenia, wilgoć, a przy przemoczeniu ciemnieją. Wymagają częstego czyszczenia i konserwacji specjalnymi środkami do skóry zamszowej, co przedłuża ich żywotność i elegancki wygląd.

Kategorie: Rozmaitości