W ostatnim czasie spotykamy się z komentarzami, że ciężko skontaktować się ze sklepem telefonicznie. W słuchawce można usłyszeć komunikat: „Witamy w sklepie goralka net. Kontakt telefoniczny może być utrudniony, prosimy o kontakt za pośrednictwem poczty email: [email protected] Sklep nie przyjmuje zamówień telefonicznych. Jeśli nie ma innej możliwości kontaktu, prosimy oczekiwać na połączenie lub spróbować później”. Na taki stan rzeczy wpływa kilka argumentów, które mamy nadzieję każdy będzie w stanie zrozumieć.

  1. Lokalizacją firmy jest wieś Leśnica, malownicze osiedle Sądel w gminie Bukowina Tatrzańska, niestety mieszkańcy wciąż borykają się z problemem słabego zasięgu. Gdy dzwoni komórka musimy odebrać ją w określonym miejscu, czasami łapać zasięg przy oknie, gdy pogoda nie sprzyja zasięg bywa nieuchwytny. Klienci często nie mogli się dodzwonić, często jakość połączenia była słaba i nie byliśmy w stanie się dogadać, było to denerwujące dla klientów, a dla nas równie frustrujące. W związku z powyższym zrezygnowaliśmy z komórkowych połączeń firmowych.
  2. Telefonia stacjonarna – nie mogliśmy podpiąć nowego telefonu ze względów prywatnych i architektonicznych, budynek jest wynajmowany.
  3. Telefonia internetowa, z której aktualnie korzystamy działa, ale czasami również z różnych niezależnych od nas względów nie ma połączenia i technicznie nie jesteśmy w stanie uruchomić połączenia. Telefonicznie najlepiej kontaktować się w dni robocze po godzinie 13.
  4. Konsultant – aktualnie sklep nie zatrudnia konsultanta na odrębnym stanowisku, osoba odbierająca telefony ma też inne obowiązki i w danej chwili może być zajęta lub może nie zdążyć podejść do słuchawki.

W związku z powyższym prosimy kontaktować się poprzez email [email protected]. Na email odpowiadamy szybko i każda wiadomość otrzymuje odpowiedź.

Nasze aktualności można śledzić na blogu oraz na facebooku, z którego również można się skontaktować.